Zbiórka na film o kryciu pedofilii w show-businessie i nie tylko


Kto miał okazję, ten już o tym ode mnie albo słyszał, albo widział w mojej ostatniej aktywności internetowej tu i ówdzie: zachęcam do dorzucenia się do zbiórki na na film dokumentalny o kryciu pedofilii w show-biznesie i innych środowiskach. To będzie ważny film – podobnie jak ważnym filmem jest „Tylko nie mów nikomu” Tomasza i Marka Sekielskich.

Tutaj link: https://zrzutka.pl/pkw6ys.

Za stworzenie filmu odpowiadać będzie Mariusz Zielke, niezależny były dziennikarz śledczy. Były, bo 10 lat temu odszedł z zawodu i poświęcił się pisaniu kryminałów. Zielke na początku sierpnia w publikacji internetowej oskarżył Krzysztofa Sadowskiego, byłego prezesa Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, uznanego i wpływowego jazzmana, o pedofilię. Oskarżył na podstawie relacji ofiar Sadowskiego, które się do niego prywatnie zgłosiły zapewne w reakcji na książkę „Bejbi”, którą Zielke wcześniej napisał jako ghostwriter dla kobiety ukrywającej się pod pseudonimem „Monika M.”. Fabuła książki powstała na podstawie jej własnych doświadczeń życiowych, które zapoczątkowało spotkanie z „Koneserem” – muzykiem, który szukał i wybierał młodych ludzi do programów muzycznych emitowanych w największych polskich telewizjach.

Zielke nie będąc aktywnym dziennikarzem próbował „oddać temat” różnym redakcjom bez skutku – nikt nie był zainteresowany. Ostatecznie, nie mogąc zingorować pedofila na wolności i wbrew prośbom ofiar, aby nie ruszać tego tematu, postanowił podjąć własną inicjatywę. W ciągu kolejnych tygodni sierpnia działając samodzielnie, bez żadnego wsparcia finansowego ani poparcia środowiska dziennikarskiego z trudem przebijał się artykułami na swoim blogu i aktywnością w social mediach do szerszej publiki oraz przekonywał media do poważniejszego zajęcia się tematem. Niechęć mediów była obecna i była różnie tłumaczona – „nie mamy zasobów ludzkich”, „teraz nie jest na to czas” etc. Niektóre środowiska medialne odpowiadały niemalże wrogo próbując sportretować Zielkego jako wariata, oszusta, antydziennikarza. Podważano jego wiarygodność na różne sposoby. Tymczasem Zielke jest laureatem Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze, kilkukrotnie nominowanym, uznanym dziennikarzem śledczym, który w swoim czasie brał udział w ujawnieniu bardzo poważnych afer dotyczących poważnych instytucji i znaczących osób.

Niektóre środowiska medialne próbowały temat Sadowskiego zawłaszczyć i nadać mu swoją własną narrację – w tym taką ograniczającą całą sprawę do jednostkowego, sensacyjnego wydarzenia, podczas gdy dla Zielkego temat jest jedynie początkiem dla większego, szerszego tematu:

„Mam kilkanaście zgłoszeń o innych pedofilach, którzy są ludźmi znanymi, ze świecznika (…) Postaram się udowodnić im winę. Chodzi o środowisko aktorskie, o środowisko reżyserskie, telewizyjne, ale też prawnicze.”

Mam nadzieję, że oprócz ujawnienia mechanizmów krycia pedofilii w tych różnych środowiskach, w filmie omówiony będzie też opór mediów i ich dziwne, niejasne zachowanie, które wygląda w najlepszym przypadku na nieprofesjonalizm. Przykładowo jedna z gazet w opublikowanym artykule wyjawiła informacje, których Sadowski nie posiadał a o których wiedza utrudni ofiarom dochodzenie sprawiedliwości na drodze prawnej.

Zachęcam do finansowego wsparcia inicjatywy.

Poza tym, zachęcam do śledzenia publikacji p. Zielke na jego stronach internetowych, na Facebooku i Twitterze. Obecnie upubliczniania przez niego sprawa Krzysztofa Sadowskiego wiąże się nie tylko z ukazaniem tragedii ofiar, ujawnieniem „ślepoty” środowisk artystycznych i show-biznesu (bo jak się okazuje, od lat „wszyscy wiedzieli”), z celebrytami chroniącymi swoje kariery, ale w tle pojawiają się też niepokojące wątki polityczne i finansowe. Niewykluczone, że w tle będą też służby specjalne.