Zakaz posiadania najlepszych przyjaciół w niektórych szkołach


Nie jest to nowina, ale podobno niektóre szkoły na Zachodzie proponują zakaz posiadania najlepszych przyjaciół Zaskoczyło mnie to. Powody są podobno takie:
1) Skoro są najlepsi przyjaciele, to może są też i gorsi, i najgorsi. Dzieci oceniają się wzajemnie a wynikiem takich ocen jest społeczne wykluczanie – czyli mogą być dzieci odrzucone przez wszystkich, o niskim „rankingu”.
2) Najlepsi przyjaciele jednak (pomimo „najlepszości”) się zmieniają a zmiana takiej silnej relacji to silny emocjonalny stres, bardzo trudne przeżycie dla dziecka.

W związku z powyższym proponuje się, aby nie było najlepszych przyjaciół lecz np. aby ów niepisany ranking złagodzić do „bliskich” oraz „dobrych” przyjaciół, z którymi relacje nie byłyby takie mocne. W efekcie zmniejszono by społeczne wykluczenie oraz oceniające podejście.

Z drugiej strony, idea zakazu najlepszych przyjaciół może mieć swoje wady. Link do poniższego artykułu wziąłem ze wpisu na Twitterze prof. Petersona, który krytycznie wskazuje, że dzieci potrzebują ćwiczyć się w długookresowych, bliskich i głębokich związkach.

Zakazy mogą ewoluować dalej. Jedna z brytyjskich szkół podobno zakazała organizowania urodzin na które zaproszone są konkretne osoby. Zapraszać należy wszystkich.