Uszkodzenie zakładki Windows Update w Ustawieniach


Pewnego dnia zakładka „Windows Update” w ustawieniach systemu Windows 10 zaczęła u mnie wyświetlać komunikat: „Wystąpił błąd. Spróbuj później ponownie otworzyć aplikację Ustawienia.”. Pierwotnie podejrzewałem jakiś problem spowodowany niedawno wgraną aktualizacją albo też niedawno wykonaną migracją całej partycji systemowej na zupełnie nowy dysk, ale po pewnym czasie okazało się, że stoi za tym trudny do wykrycia wirus/malware, który właśnie uszkadzał usługę aktualizacji.

Samo wykrycie i usunięcie wirusa zrealizowałem korzystając ze wspaniałego agregatora różnych narzędzi naprawczych Windows Repair Toolbox. Natomiast nie przywróciło to kompletnego zdrowia usłudze aktualizacji. Próbowałem różnych metod – w tym opisywanej także na stronach Microsoftu (oraz uzupełnianej poza tymi stronami przez różnych znawców) metody resetowania komponentów Windows Update. Ta ostatnia pozwoliła mi przynajmniej na tyle, że mogłem poprzez panel „Usługi” ręcznie zmienić ustawienia usługi Windows Update na automatyczne uruchamianie. Usługa dała się więc uruchomić. Natomiast dalej w aplikacji Ustawienia był błąd taki jak na początku.

Po długich poszukiwaniach doszedłem do wniosku, że wirus musiał nie tylko uszkodzić WU, które prawdopodobnie zostało odbudowane, ale też jakoś uszkadzał właśnie aplikację Ustawienia. Nie chciałem już się z tym dalej borykać i zwyczajnie pobrałem alternatywnego klienta aktualizacji systemowych: WuMgr autorstwa Dawida Xanatosa. Do działania potrzebuje on tylko sprawnej usługi Windows Update a ta została przełączona na automatyczne uruchamianie i była sprawna, więc wszystko zadziałało.