System kastowy w branży IT


Ten wpis jest kopią archiwalną z moich postów i komentarzy na pewnym wyjątkowym forum dla społeczności IT, na którym publikuję żarty, urządzam prowokacje, dzielę się refleksjami. Generalnie dokuczam kolegom i koleżankom z branży, inspiruję dyskusje i kłótnie.

#1

(…) słyszałem też, że niektórzy wierzą w swoisty system kastowy, to chyba tak szło (od najwyższej kasty do najniższej):

  1. Programiści
  2. Sieciowcy
  3. Bazodanowcy
  4. Admini nie będący sieciowcami
  5. Testerzy
  6. Helpdesk
  7. Analitycy biznesowi
  8. PMs

Mogłem coś pomylić, ale jakoś tak to było.

Plus: za bycie kobietą idzie się oczko w górę. Kobieta programista nie może już pójść wyżej, pozostaje równorzędna mężczyźnie programiście. Płeć nie ma znaczenia wśród devów.

#2

HR to nie IT niezależnie od płci.

Komentarz na forum: to czemu w pewnym stopniu decydują o tym czy ktoś wejdzie do IT czy nie, to jest dramat

Twoi rodzice mogli być np. hydraulikiem i pielęgniarką, ale zadecydowali o Twoich narodzinach chociaż stałeś się informatykiem. Do tego czasu pewnie już się z tym pogodzili a i Ty ich do IT nie wliczasz.

#3

Jeżeli ktoś pełni kilka różnych ról z hierarchii to przeprowadza się binarną operację OR na numerach pozycji i powstaje numer ostateczny. Prowadzi to do interesujących zjawisk: sieciowec-admin zajmujący się także helpdeskiem będzie traktowany wyżej niż sieciowiec-admin zajmujący się programowaniem. Ponadto, w wyniku takiego przeliczania objawiają się dwa progi poniżej których nie można spaść ot tak po prostu: próg bazodanowca i próg analityka binzesowego. Innymi słowy, aby spaść najniżej na poziom PM trzeba po prostu być PM.

Osoby posiadające więcej niż jedną określoną funkcję mogą być nazywane „informatykami” o ile w tych funkcjach nie występuje PM.

Osoba posiadająca więcej niż 4 różne pozycje może być nazywana „informatykiem zakładowym” o ile w tych funkcjach nie występuje PM.