Sieć neuronowa wykrywająca orientację seksualną


Wśród osób zajmujących się sztuczną inteligencją krąży link do frapującej pracy naukowej i sprawę podjęły już nawet mainstreamowe media.

Dwóch badaczy ze Stanford University wyuczyło sieć neuronową wykrywania orientacji seksualnej ludzi po zdjęciach twarzy. Na podstawie 5 zdjęć komputer był w stanie określić orientacje seksualną (hetero/homo) z prawdopodobieństwem 91% w stosunku do mężczyzn i 83% dla kobiet. To są niepokojąco wysokie prawdopodobieństwa z co najmniej trzech powodów:

  1. teorie mówiące o tym, że orientacja seksualna może być wyczytana z wyglądu twarzy, uznawane są za pseudonaukowe i odrzucane niemalże od razu – byłoby to szokujące, gdyby okazały się choćby częściowo prawdziwe;
  2. teorie te mogą budzić skojarzenia z praktykami nazistów (próbowali określać czystość rasy z cech głowy) oraz obalonymi teoriami Cezara Lambroso (dopatrywał się związków między m.in. cechami twarzy a cechami psychicznymi, próbował to wykorzystać w kryminologii);
  3. ponieważ coraz więcej wokół nas kamer, istnieje ryzyko, że systemy komputerowe będą w stanie skutecznie domniemywać orientacji seksualnej wszystkich obserwowanych ludzi i w ten sposób „wykradać” informacje uznawane za dane wrażliwe.
    Poniżej daję link do publicznego preprintu, bo taki link krąży i do preprintu daje też link na swojej stronie jeden z jej autorów.