Sądownie nakazana cenzura mediów w Australii


Ciekawy przypadek blokowania informacji ze strony państwa, którego bym o takie blokowania nie podejrzewał.

Podobno newsem dzisiejszego dnia w Australii jest orzeczenie winy pewnej wysoko postawionej, znaczącej osoby. O kogo chodzi? Wszyscy w Australii wiedzą, piszą o tym na twitterach i blogach, ale… nie wolno o tej osobie i szczegółach orzeczena sądu informować żadnym mediom. Dziennikarze nie mogą o tym pisać, bo sąd zabronił a australijskie prawo okazuje się móc narzucać takie blokady. Podobno zresztą nie są one wcale rzadkie, ale nigdy nie robi się z tego specjalnego szumu. Tym razem jest szum, bo chodzi o kardynała Georga Pella, który jest nie tylko najwyższym rangą austalijskim duchownym ale też jest nazywany trzecią w kolejności najważniejszą osobą w Kościele Katolickim (pełnił funkcje głównego watykańskiego skarbnika). Niektóre media już teraz piszą, że australiski Kościół Katolicki właśnie otrzymał „śmiertelny cios”. A to dopiero początek sądzenia kardynała, bo zarzuty nadużyć seksualnych jakie mu postawiono, rozdzielono na kilka oddzielnych spraw sądowych.

Podobno jutrzejsza okładka „The Daily Telegraph” będzie zawierać napis „TO NAJWIĘKSZA NARODOWA HISTORIA” a nad nim „Okropna zbrodnia, ta osoba jest winna, może już czytałeś wiadomości online, lecz nie możemy tego opublikować. Ale zaufaj nam…”. Serwisy „The Age”, „Sydney Morning Herald”, „Canberra Times” opublikowały artykuł o tytule „Dlaczego media nie mogą raportować o sprawie, która wzbudziła ogromne zainteresowanie online”. „The Advertiser” opublikował „Historia, której nie możemy Ci opowiedzieć”. Inne serwisy australisjkie też albo coś takiego opulikowały albo nie publikowały nic. Watykan się nie wypowiedział – podobno „z szacunku do postanowienia sądu”.

Wieść niesie, że podobno na terenie Ausrtalii zablokowano już treści jakiegoś *zagranicznego* serwisu, który skądś zdobył jakieś informacje i je opublikował.

Podobno blokada informacyjna ma trwać do czerwca.