Różnice między generacjami AMD Ryzen


Gdy rozważałem wymianę procesora, nie było dla mnie jasne czym właściwie różnią się kolejne generacje Ryzenów. Nie chodzi mi tutaj o różnice oczywiste typu taktowanie, rodzaje obsługiwanych częstotliwości RAM itp. Nie interesowały mnie bowiem aspekty ważne dla graczy, związane z wydajnością. Interesowały mnie potencjalne inne użyteczne technologie – może jakieś sprzętowe dekodowanie czegoś? Poniżej wynik moich dociekań w oparciu o wybrane modele.

Ryzen 1600 vs Ryzen 2600

 • Inaczej: Zen 1 vs Zen 1+
 • Niższy proces technologiczny: 14 nm zmniejszone do 12 nm
 • Nieco wyższe taktowanie
 • Technologia Precision Boost zastąpiona przez Precision Boost 2
 • Technologia XFR zastąpiona przez XFR 2

Co to jest Precision Boost?

Jest to automatyczne podnoszenie taktowania wybranych rdzeni procesora w sprzyjających okolicznościach. Załóżmy, że mamy model Ryzen 1600 czyli mamy 6 rdzeni taktowanych 3,2 GHz. W pewnych okolicznościach procesor może zwiększyć taktowanie wybranych rdzeni nawet do 4,0 GHz. W wersji 1.0 tej technologii wydaje się to być zależne od tego ile rdzeni jest obciążonych – im mniej, tym wyższe taktowanie dostępne. Przy obciążeniu więcej niż 3 rdzeni maksymalne taktowanie to podobno 3.4 na rdzeń. Czyli efekt nie jest już taki „wow”. Do dyskusji pozostaje, czy w czasach Ryzena 1600 (czyli 2017 rok) aplikacje dobrze wykorzystywały większą ilość rdzeni niż 1-2, więc mogło mieć to sens.

Wersja 2.0 zdaje się wprowadzać bardziej spójne podnoszenie taktowania, bo niezależne od liczby rdzeni i generalnie oparte o zupełnie inny algorytm (podobno chodzi o stopniowe podnoszenie o 25 MHz aż sensory nie wskażą, że trzeba się zatrzymać). Ryzen 2600 ma rzekomo osiągać spójne podniesienie taktowania do 3.9 GHz.

Co to jest XFR?

To również jest technologia związana z taktowaniem. XFR po prostu podwyższa taktowanie wybranych rdzeni procesora jeżeli czujniki temperatury raportują niskie wartości. Innymi słowy, jest to automatyczny overclocking. To, o ile taktowanie jest podnoszone, zależy od modelu procesora. W przypadku Ryzena 1600 jest to podobno 0.1 GHz. „Bonus” kumuluje się z zyskiem z Precison Boost.

Wersja XFR 2 nie wprowadza w tym zakresie wielkich rewolucji – podobno różni się tym, że obejmuje wszystkie rdzenie.

Ryzen 3600 vs Ryzen 2600

 • Inaczej: Zen 2 vs Zen 1+
 • Proces technologiczny: 12 nm vs 7 nm
 • Nieco wyższe taktowanie
 • Obsługa PCI-Express w generacji 4

Jak widać, zmiany nie są rewolucyjne. W zasadzie najbardziej odczuwalna różnica to wyższe taktowania. Dla gamerów.

Ryzen 5600 vs Ryzen 3600

 • Inaczej: Zen 3 vs Zen 2
 • Nieco wyższe taktowanie

Ponownie, bez zmian rewolucyjnych od strony konsumenta, chociaż sporo wysiłku producent włożył, aby podnieść ogólną sprawność procesora. Dla gamerów.

Podsumowanie

Dla nie-gamera różnice praktycznie są żadne między tymi procesorami. Ostatecznie proponuję więc inne kryterium: jeżeli korzystasz z systemu Windows i chcesz mieć procesor zgodny z nadchodzącą wersją 11, wybierz któregoś Ryzena z rodziny Zen 1+. Może właśnie 2600 albo wyższy. Nie warto jednak gonić za procesorami Zen 2 oraz Zen 3.