Przezroczyste ludzkie komórki


Naukowcy wzorując się na głowonogach (np. ośmiornice), z których niektóre mogą kontrolować przezroczystość swojego ciała i stawać się niemalże niewidzialne, uzyskali żywe przezroczyste komórki ludzkie, których poziom przezroczystości może być regulowany.

Nigdy nie przyszło mi to do głowy, ale może w przyszłości będziemy mogli uczynić swoją skórę przezroczystą? Ludzie lubią różne ubiory, tatuaże, body painting, więc może pewnego dnia…

To, co mi nie przyszło do głowy, przyszło znanemu pisarzowi, Herbertowi Wellsowi (ten od „Wojny Światów”), który w 1897 roku napisał książkę „Niewidzialny człowiek”. Jej bohater w wyniku badań naukowych właśnie znajduje sposób na zmianę właściwości optycznych ludzkiego ciała, co pozwala mu na stanie się niewidzialnym. To oczywiście daleko idąca fikcja – raczej nie ma możliwości abyśmy stali się cali niewidzialni. Co więcej, nie miałoby to sensu z wielu przyczyn. Przykładowo, nie moglibyśmy widzieć, bo działanie ludzkiego oka opiera się o sterowanie przepływem promieni a nie ich przepuszczanie. A gdyby całe ciało poza gałkami ocznymi było niewidzialne? Też źle, bo światło bombardowało by oczy z każdej strony. Wypadałoby więc zostawić przynajmniej kawałek czaszki nieprzezroczysty.

Na koniec fragment publikacji naukowej:

„(…) nasza praca wprowadza koncepcję bezpośredniej inżynierii właściwości optycznych, tj. współczynnika załamania światła i zasięgu rozpraszania światła, dla żywych komórek ludzkich poprzez włączenie struktur opartych na refleksynie, a tym samym stanowi podstawę do rozwoju komórek ssaków i organoidów o inne zaawansowane funkcje optyczne inspirowane głowonogami, takie jak dynamiczne opalizowanie reagujące na bodźce lub mechanicznie konfigurowalne zabarwienie. (…) nasze odkrycia mogą doprowadzić do opracowania unikalnych narzędzi biofotonicznych do zastosowań w inżynierii materiałowej i bioinżynierii, a także mogą ułatwić lepsze zrozumienie szerokiej gamy systemów biologicznych.”

https://www.nature.com/articles/s41467-020-16151-6