Poprawa wzroku z użyciem urządzeń do VR


Czekałem aż ktoś w końcu to zbuduje. Wydawało mi się to zawsze takie oczywiste, że właśnie takie urządzenie należy zbudować, aby móc naprawiać wady wzroku podobne do mojej, czyli związane z zaburzeniem widzenia obuocznego. Sam bym takie coś mógł oprogramować, ale brakowało mi odpowiedniego urządzenia do wyświetlania. Podobne trudności miał założyciel firmy See Vividly, ale szczęśliwie pojawiły się gogle Oculus Rift.

W skrócie: użycie gogli do wirtualnej rzeczywistości do wyświetlania odpowiednio spreparowanych obrazów dla obu oczu, które będą wzmacniać słabsze oko. Podejrzewam, że będą też ćwiczyć albo uczyć widzenia w trójwymiarze, bo to nie jest taka oczywista zdolność nawet po przywróceniu pojedynczego obrazu (np. okularami) i obcowaniu z nim dzień po dniu.

Oprogramowanie oraz gogle będą dostępne do zakupu prawdopodobnie w 2016 a w tej chwili prowadzone są eksperymenty potwierdzające leczniczy efekt owych spreparowanych obrazów.

„(…) moja siostra jest okulistą,” mówi Gupta. “Powiedziała mi, że według nauki jest to niemożliwe. Że mózg nie jest wystarczająco plastyczny, aby tak się zmienić. To, co odkryliśmy, to, że nie jest to prawda…”


Dodaj komentarz