Parzydełkowce zapadają w sen


Parzydełkowce to takie wodne stworzenia na tyle prymitywne, że kiedyś zaliczano je do roślin. Nie mają mięśni. Nie mają układu krążenia, oddechowego, ani wydalniczego. Nie mają tez mózgu ani układu nerwowego. Pomimo to, jak donosi świeża publikacja naukowa, parzydełkowce POTRZEBUJĄ SNU i regularnie weń zapadają.

Te niebywale prymitywne organizmy zamiast zajmować się tym, co ewolucja przykazuje, czyli szukaniem pożywienia, uciekaniem przed zagrożeniem czy prokreacją, zapadają sobie w sen. Nie „oduczyły” się tego pomimo upływu 750 MILIONÓW LAT (!!!) swojej egzystencji na Ziemi a wręcz najprawdopodobniej przez ten czas przekazały to wszystkim swoim ewolucyjnym następcom (w tym ostatecznie nam)! Wniosek? Z jakichś nieznanych nam obecnie przyczyn sen musi być niebywale ważnym elementem egzystencji. Elementem tak ważnym, że te pra-organizmy wolały ryzykować śmierć od wroga, rozminięcie się z partnerem czy pożywieniem, ale jednak czasem zasnąć. Elementem tak ważnym, że wszyscy śpimy. Nie znamy nie-śpiącego zwierzęcia. Jeżeli o takich słyszeliście albo czytaliście, to sprawdźcie jeszcze raz w publikacjach naukowych ostatnich lat – potwierdzono zapadanie w sen już chyba wszystkich znanych typów zwierząt.

Na koniec przypominam, że pomimo rozwoju nauk wciąż nie wiemy po co śpimy. Są stawiane różne hipotezy, ale nie wiemy nic na pewno. Badanie parzydełkowców też tego nie wyjaśniło. Nie wiadomo po co śpią.

Poniżej link do publikacji o parzydełkowcach:

http://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(17)31023-0