Opiekuj się dziećmi, mężczyznami i kobietami


UWAGA: To jest stara notatka sprzed lat. Przeczytaj informację wprowadzającą zanim skrytykujesz moją buńczuczność, logikę lub znajomość języków.

Mamy taki dialog u Jana:

(15) A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci? Odpowiedział Mu: Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham. Rzekł do niego: Paś baranki moje. (16) I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie? Odparł Mu: Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham. Rzekł do niego: Paś owce moje. (17) Powiedział mu po raz trzeci: Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie? Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: Czy kochasz Mnie? I rzekł do Niego: Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham. Rzekł do niego Jezus: Paś owce moje. — J 21

Jak widać, Chrystus zaleca trzykrotnie Piotrowi pasanie swojej trzody. Raz mówi o barankach, a dwa razy o owcach. Dopiero lektura wersji aramejskiej ujawnia, że greckiemu tłumaczowi zabrakło po prostu wiedzy oraz słów na przetłumaczenie różnych „typów” owiec. Obecni tłumacze z aramejskiego twierdzą, że chodzi po prostu o małe owce, dorosłe barany (samce) i dorosłe owce (samice).

Innymi słowy, Jezus zaleca Piotrowi opiekować się dziećmi, mężczyznami i kobietami.

(Źródło: http://www.peshitta.org/forum/viewtopic.php?f=8&t=51)


Dodaj komentarz