Omijanie blokady instalacji klientów usług gamingowych przy niskich uprawnieniach


Niby to banalne a admini potrafią być zaskoczeni, gdy odkrywają, że użytkownicy w ich sieciach korporacyjnych grają w gry pomimo rozmaitych blokad. Sprawa jest prosta. Blokady najczęściej są założone na proces instalacji, jednak często oprogramowanie można zainstalować ręcznie, pomijając ten proces, lub nieznacznie modyfikując jego przebieg. Mi się udało uruchomić:

  • Battle.net,
  • GeForce Now,
  • Steam,
  • Uplay.

Na usługi GOG oraz Origin nie znalazłem sposobu. Launcherów Rockstar i innych niszowych nie sprawdzałem.

Battle.net

Na pierwszy rzut oka instalator nie pozwala na uruchomienie bez praw administratora. W okienku pytania o podniesienie uprawnień można jednak odczytać linię poleceń, którą sam siebie ponownie wywołuje, gdy użytkownik tego nie widzi. Można ją zmodyfikować poprzez zmianę jednego z parametrów z setup na launcher, czyli coś takiego:

Battle.net-Setup.exe –cmdver=2 –mode=launcher –locale=plPL

(Powyższe polecenie można wykonać z linii poleceń albo tworząc plik BAT, albo odpowiednio tworząc i modyfikując skrót do instalatora.)

Teraz okienko pytania o uprawnienia nie pojawi się. Zamiast tego pojawi się pytanie w jakim folderze zainstalować klienta Battle.net. 🙂 Należy wskazać jakiś folder spoza tych objętych ochroną uprawnień.

W trakcie instalacji będzie wiele monitów o podniesienie uprawnień w trakcie instalacji. Wszystkie należy zignorować. Ostatecznie pojawi się okienko logowania. Po zalogowaniu należy wejść w Ustawienia i wskazać domyślny folder instalacji.

GeForceNOW

W przypadku usługi GeForceNow wystarczy za pomocą 7zip rozpakować plik GeForceNOW-release.exe a wśród rozpakowanych folderów znaleźć plik GeForceNOW.exe i po prostu uruchomić.

Steam

Podobnie usługa Steam. Plik SteamSetup.exe należy rozpakować programem 7zip a później uruchomić Steam.exe. Pobrane zostaną rozmaite dodatkowe pliki a plik Steam.exe zostanie podmieniony na nowy. Jego uruchomienie początkowo zawiesi proces i trzeba będzie zamknąć Steam z poziomu Menedżera Zadań. Przy kolejnym uruchomieniu pojawi się okno kolejnej aktualizacji oraz okienko z błędem z tytułu braku uprawnień.

Należy kliknąć Anuluj i… nie przejmować się. Po chwili pojawi się zwyczajne okno logowania do Steam i będzie można się zalogować do usługi.

Uplay

Należy rozpakować 7zipem plik UplayInstaller.exe, uruchomić Uplay.exe i pojawi się okienko wymagające podania loginu i hasła administratora. Podobnie jak w przypadku Steam należy kliknąć Anuluj i pojawi się zwyczajowe okienko logowania, można się zalogować.

GOG Galaxy 2.0

Aplikacja nie pozwala się uruchomić bez posiadania uprawnień instalacyjnych, chociaż sam proces instalacyjny można w jej przypadku w znacznym stopniu pominąć.

Może ktoś znajdzie sposób na uruchomienie. Podaję jak ominąć instalację.

Należy uruchomić GOG_Galaxy_2.0.exe i pozwolić, aby pobrane zostały pliki instalacyjne. Pliki zostaną pobrane do folderu AppData\Local\Temp\GalaxyInstaller (w głównym folderze użytkownika). Znajdzie się tam w szczególności plik GalaxySetup.exe, który trzeba ręcznie skopiować w bezpieczne miejsce, bo po pobraniu tych plików pojawi się monit o login i hasło administratora, po którego anulowaniu plik zostanie usunięty.

Mając kopie GalaxySetup.exe stosujemy na nim narzędzie innoextract. W folderze „app” pojawi nam się teraz plik GalaxyClient.exe.

Origin

Aplikacja daje się zainstalować i uruchomić, ale nie pozwala na zapisywanie pobieranych danych bez uprawnień administracyjnych.

Może ktoś kiedyś znajdzie na to sposób? Co do uruchomienia: należy pobrać instalator, rozpakować OriginThinSetup.exe programem 7zip i uruchomić OriginThinSetupInternal.exe, wyklikać najmniej wymagającą instalację i w trakcje jej trwania odnaleźć folder z plikami tymczasowymi.

Origin zakłada takie foldery w dwóch miejscach: w AppData i w ProgramData. Pierwszy z nich zawiera dziennik instalacji:

USER_FOLDER\AppData\Local\Origin\ThinSetup\ThinSetup_Log.txt

W dzienniku znajdziemy wskazanie na kolejny folder z pobranymi plikami, w moim przypadku:

C:\ProgramData\Origin\SelfUpdate\Staged\Origin.exe

Przerywamy aktualną instalację gdy zostaniemy zapytani o uprawnienia i wędrujemy do wskazanego pliku w folderach tymczasowych. Uruchamiamy plik Origin.exe. Monity o podniesienie uprawnień będą nas zalewać co chwila, wszystkie ignorujemy, klikamy Anuluj. Pojawi się okno logowania, można się zalogować bez przeszkód. Zapewne pierwsza czynność, którą powinniśmy zrobić, to zmienić w ustawieniach klienta domyślne foldery na takie spoza chronionych.