Należy sprawdzać źródła i ich aktualność przywoływane w artykułach


Ostatnio w grupie RB-offtopowo na Facebooku Ola Mykowska przywołała cytat z pewnego artykułu. Przyjrzałem się temu cytatowi a później przyjrzałem się całej publikacji. Następnie krótko wyraziłem moją krytykę przywoływania przez autora cytatów różnych ludzi z pomijaniem wskazania źródeł i dat.

Cytat wskazany przez Olę jest taki:

Amerykański psycholog społeczny, prof. Roy F. Baumeister z Uniwersytetu Stanowego Florydy, mówi wprost, że bezstresowe wychowanie prowadzi do spadku motywacji. Porównując zachowanie uczniów USA z rówieśnikami z Japonii i Chin, gdzie rodzice i nauczyciele stosują kary cielesne za złą naukę, doszedł do wniosku, że to właśnie stres i strach zwiększają szansę na osiągnięcie celów. Zaś sztuczne wzmacnianie u dzieci poczucia własnej wartości i puste pochwały powodują, że gdy dorastają, nie radzą sobie nawet z niewielkimi porażkami. Utożsamiają je z własnymi słabościami – przecież wszyscy są ponoć równi i każdego stać na wszystko – czują się oszukani i odreagowują niepowodzenia agresją.

Rzecz dotyczy wiec wychowywania dzieci – gorący i potencjalnie kontrowersyjny temat. Przejrzałem całość artykułu i oto co odpowiedziałem:

Nie udało mi się odnaleźć oryginalnych wypowiedzi tego profesora. Nie wiem czy można ufać autorowi artykułu, Rafałowi Drzewieckemu, że dobrze przetłumaczył, czy interpretował jego słowa i z jakich kontekstów je wyjął, ani czy w ogóle to wszystko jest aktualne. Jeden fragment wypowiedzi prof. Baumeistera, który pojawia się w artykule, pojawił się już w jakimś artykule z 2005 roku. Cytaty z Johnatana Droriego – 2008 rok. Jest jawne odwołanie do Stefana Chwina „10 lat temu”. Przywoływany jest przykład jakiejś ankiety wykonanej przez Columbia University – została ona wykonana w połowie lat 90-tych. Skoro temat jest taki aktualny, to czemu nie powołano się na jakieś nowsze źródła zagranicznych autorytetów? Baumeister pewnie od tego czasu wydał kilka książek. Z polskich źródeł są chyba w miarę aktualne wypowiedzi prof. Moczydłowskiej (zarządzanie i psychologia organizacji) i jakieś ciekawostki z tematów powiązanych. Może Drzewiecki posklejał sobie różne stare i nowe cytaty pod własną tezę? Nie zachęca to do brania artykułu bezkrytycznie.

Artykuł jest z 2015 roku, ale zdaje się podpierać treściami sprzed wielu lat. Trudno powiedzieć na ile można zaufać danej publikacji. Warto więc sobie zdawać sprawę z tego, ze artykuły w prasie nie-naukowej należy poddawać sprawdzeniu i nie podchodzić bezkrytycznie.


Dodaj komentarz