Metodyki Krzysztofa Lidermana oraz Adama Patkowskiego


Metodyki audytu bezpieczeństwa informacji, analizy ryzyka i testów penetracyjnych opisane w bardzo uporządkowany i jasny sposób.

Miłe zaskoczenie

W zakresie audytowania, analizy ryzyka oraz ogólnej dbałości o bezpieczeństwo informacji w systemach komputerowych można się spotkać z wieloma standardami, normami, zaleceniami. Najczęściej trafiałem na jakieś obcojęzyczne, zagraniczne publikacje i opracowania będące czasami niejasnymi dla mnie nie tylko z powodu innego języka lecz w ogóle formy. Z tego powodu bardzo pozytywnie zaskoczyły mnie metodyki opracowane przez dwóch Polaków: dr inż. Krzysztofa Lidermana oraz dr inż. Adama Patkowskiego (którego miałem okazję spotkać osobiście, gdy prowadził na WSISiZ zajęcia z niskopoziomowej analizy kodu, czyli tak w zasadzie crackingu).

Metodyki te są opisane w bardzo uporządkowany i jasny sposób, który sprawił, że odkąd się z nimi spotkałem, żadne inne mnie już nie „interesują”. Stąd, chciałem je polecić niniejszym postem. Metodyki stworzone przez obu panów są ze sobą zgodne i dostępne publicznie poza jedną z nich, która jednak jest opisana w załączniku do książki dostępnej za niewielkie pieniądze (ja mam własny egzemplarz).

Nie miałem okazji stosować tych metody w praktyce, aczkolwiek chciałbym.

Metodyki

Oto linki i bibliografia:


Dodaj komentarz