Google nie zawsze wyszukuje w całej treści strony


Algorytmy Google są nieodgadnione i zmienne, należy sobie z tego dobrze zadawać sprawę. Pewne mechanizmy nimi zarządzające są jednak dosyć proste i warto obserwować jak ta wyszukiwarka działa, aby lepiej z niej korzystać. Do tego tekstu zainspirowała mnie taka ciekawostka: za pomocą wyszukiwarki znalazłem pewien artykuł. Pod koniec jego treści znajdowało się pewne szczególnie zdanie, wobec którego chciałem sprawdzić, czy było gdzieś cytowane. Gdy wpisałem je w wyszukiwarkę… otrzymałem zero wyników. Zero – czyli Google nie wskazało mi nawet oryginalnej strony, którą przecież wcześniej samo pomogło mi znaleźć!

Chwila eksperymentowania potwierdziła moje podejrzenia – Google pozwala wyszukać tekst, ale tylko z pierwszych akapitów tekstu. Dlaczego tak się dzieje? Moje hipotezy są takie:

  • W sposób sobie znany Google może dokonywać pewnych „oszczędności” w bazach danych;
  • Pewne strony WWW mogły zostać zindeksowane tylko raz i podczas indeksacji coś poszło nie tak albo może wtedy ich treść rzeczywiście była inna, niekompletna, a Google nie zdecydowało się nigdy indeksacji ponowić;

Problem takiego wyszukiwania nie dotyczy jednak tylko Google. Potrzebowałem przeszukać stare wpisy na forum serwisu O2 i chciałem do tego użyć tamtejszej wyszukiwarki. Okazało się, że niemożliwe było odnalezienie wpisów, które cały czas istniały, bo chwilę później odnalazłem je swoim sposobem.

Pewne treści wymykają się więc wyszukiwarką i powoli wpadają w ocean głębokiej sieci.