Dieta transhumanisty


  1. Tabletki Basis (na zdrowie i długowieczność, firmowane przez autorytety z dziedziny starzenia oraz noblistów związanych z firmą Elysium Health);
  2. Tabletki Ageless Cell (na zdrowie długowieczność, opracowane na bazie analiz przeprowadzonych przez sztuczną inteligencję na podstawie badań naukowych i sprzedawane obecnie przez firmę Life Extension);
  3. Koktajl Nano / Soylent (sztuczna żywność zawierająca wszystkie niezbędne do zdrowego życia składniki odżywcze, białka, tłuszcze, witaminy, minerały itp. – można jeść to na co dzień zamiast normalnego jedzenia, podobno wada jest tylko taka, że dużo się oddaje moczu, bo to płynna pożywka);
  4. Tabletki Qualia (na usprawnione działanie mózgu, koktajl 47 substancji wzmacniających rozmaite jego funkcje, nowinka w świecie środków nootropowych).

Wszystko oczywiście drogie i obecnie raczej dla osób zasobnych w pieniądz, ale zamieszczam to zestawienie jako ciekawostkę. Może kiedyś nasze życie tak się zmieni, że odejdziemy zupełnie w kierunku takiego syntetycznego odżywiania tabletkowo-koktajlowego, które zaoferuje wzmocnioną sprawność psycho-fizyczną, zdrowie i długowieczność a pożegnamy się z kiepskimi warzywami, owocami, mięsem.

Poniżej aktualizacja na podstawie dyskusji facebookowych:

Ceny specyfików

  • Basis – 60 dolarów pojedyncza butelka (starcza na miesiąc), 480 dolarów roczny zapas;
  • Ageless Cell – 40 dolarów za 30 tabletek;
  • Nano – 333 euro za 222 porcje posiłkowe (najmniejsza ilość jaką można kupić to 11 posiłków za 33 euro, czyli wówczas 1 posiłek = 3 euro)
  • Qualia – 150 dolarów za miesięczną porcję.

Dawkowanie i potencjalna szkodliwość

Wszystkie te produkty konstruowano z myślą o tym, aby nie szkodziły i miały możliwie naturalne pochodzenie (także dlatego, aby uprosić medyczne procedury sprawdzające i szybciej wypuścić produkt na rynek). Nie wiem jednak jak to będzie wpływać na wątrobę. Podobnie, można zapytać czy możliwe są jakieś interakcje z lekami. Chyba najbardziej kłopotliwe są te tabletki Qualia: to mają być jakieś ogromne piguły, których garść się bierze rano i wieczorem, i które mają mnogość składników z których część wygląda na całkiem poważne środki (np. lewodopa – lek na parkinsona i niektóre inne neurologiczne schorzenia; czy hupercyna-A – niedoszły lek na Alzheimera, który poprzez interakcje z niektórymi lekami może nabrać właściwości uzależniających). Można próbować samemu przeanalizować skład, bo jest on jawnie podany. Co do tabletek Basis oraz Ageless Cell, to tam bym nie spodziewał się kłopotów.

Czy to naprawdę działa?

W sieci można znaleźć różnego rodzaju indywidualne „recenzje” tych produktów – zazwyczaj po angielsku. Qualia i Ageless Cell to nowe produkty, więc do nich recenzji jest mało, ale Basis oraz Nano / Soylent można sporo znaleźć. Szczególnie dużo można znaleźć na temat głównego składnika tabletek Basis czyli rybozydu nikotinamidu zwanego potocznie „NR”. Z tych opisów, które ja czytałem, to nie wszyscy odczuwają odmładzające i regenrujące działanie NR, ale jest spore grono osób, które opisują konkretne zmiany w swoim samopoczuciu i wyglądzie (np. wygładzanie skóry). Poza tym, firma farmaceutyczna Chromadex, która jako jedyna ma patent na NR, jest w trakcie kończenia jakiś większych badań klinicznych i niebawem się pewnie dowiemy jakie są ich efekty. Ale tak szczerze to nie widziałem żadnych „twardych” danych medycznych wynikających z jakiś szeroko zakrojonych testów. Stąd sam też nie przyjmuje żadnego z tych środków a jedynie obserwuje kierunek w którym rozmaite firmy i instytucje zmierzają. Z tego robi się ogromny biznes, angażują w to się poważne instytucje i autorytety. Każdy chce znaleźć swojego „Świętego Graala”.

Czy tabletki Qualia są lepsze niż Noopept?

Zawierają w sobie Noopept oraz 46 innych substancji. Podobno nie oszczędzają na ilości i żaden ze składników nie występuje w śladowych ilościach aby podbić marketing, ale normalnych, sensownych dawkach. Stąd raczej Qualia > Noopept.

,