Automatyczne sprawdzanie kodu


Jako pomoc w odnajdywaniu problemów w kodzie, które mogły umknąć programiście, można wykorzystać różne narzędzia, które na różny sposób mogą dopomóc te problemy znaleźć albo też zasugerować różne użyteczne usprawnienia. W tym wpisie chciałbym zebrać linki do kilku takich narzędzi – głównie po to, aby mieć pod ręką ich listę, gdy będą mi potrzebne.

Zestawienie według języków programowania

C/C++/Obj-C

CSS

HTML

JavaScript:

PHP:

  • PHP Mess Detector (phpmd) – króka uwaga: warto odpowiednio dobrać sobie zawarte w nim zbiory reguł do własnych potrzeb.
  • RIPS 0.5 – analizator nieobiektowego kodu pod względem bezpieczeństwa, ostatnia oficjalna wersja to 0.5, ale na GitHubie rozwijane są przez innych deweloperów nieoficjalne wersje kolejne (0.55 oraz 0.55 z poprawkami), a pierwotny autor podobno planuje kompletny rewrite

Python:

Shell (Linux):

Informacje dodatkowe

Można też co jakiś czas zajrzeć na zbiór tego typu narzędzi na GitHubie albo poszukać rozmaitych zestawień powiązanych ze sobą narzędzi do QA – np. The PHP Quality Assurance Toolchain. Pewną ciekawostką może być też np. Flint – narzędzie do sprawdzania, czy dany projekt jest opisany tak, aby społeczność developerów mogła łatwo do niego przystąpić.

W moich zestawieniach nie uwzględniam narzędzi służących tylko do formatowania kodu, sprawdzania składni (te są często wbudowane w interpretery danego języka) oraz wyszukiwania zduplikowanych fragmentów (jako że nie musi być to nic złego).

W sieci można też spotkać starsze lub mniej znane (mojej osobie!) narzędzia, których nie sprawdzałem, ale może warto. Należą do nich m.in:

UPDATE (22 wrzesień 2016):

Nowe narzędzie do sprawdzenia:

Zapisz


Dodaj komentarz