Aurora Aksnes


Natrafiłem na Aurorę przez rekomendacje w YouTube. Był to utwór „Running with the wolves” – chyba live session. Coś w jej śpiewaniu i zachowaniu było kompletnie inne niż do tej pory spotkałem. Pomimo upływu czasu ta unikalna jakość jej osoby i jej wystąpień nie znika. Ktoś w komentarzach na YT słusznie zauważył, że im bardziej „live” jej występy się ogląda, tym bardziej satysfakcjonujące jest to doświadczenie. I jest to prawda – utworów Aurory raczej nie oglądam w wersjach studyjnych lecz odsłuchuje te same piosenki w różnych wykonaniach na żywo. Moim zdaniem świadczy to o tym, że mamy do czynienia z jakimś fenomenem. Polecam.

Wydaje mi się, że to jest utwór od którego ja zacząłem:

Szczególnie jednak polecam to wystąpienie dla NPR Music Tiny Desk ze względu na nagranie jej przejęcia własnym wystąpieniem. Ponownie, ktoś słusznie zauważył w komentarzach gdzieś na YT, że Aurora zdaje się nie śpiewać dla publiki ale dla samego przeżycia wykonania utworu.

Na temat Aurory można by bardzo dużo napisać, bo to interesująca osoba. Odsyłam jednak do wywiadów z nią i rozmaitych wystąpień na żywo, bo niestety albo stety trzeba tutaj bardziej bezpośredniego doświadczenia. Napiszę tylko, że zastanawiam się, czy jej specyficzny sposób zachowania – gestów, mimiki, postawy – pozostanie zawsze jej, czy też w pewnym momencie znajdą się naśladowcy. Bo co do samej muzyki, to naśladowcy rozmaici już są, ale pomimo czasami ciekawych aranżacji nie potrafią zreplikować tego unikalnego czegoś, co ma ona sama.

PS. Jednak chyba moje pierwsze spotkanie z Aurorą miało miejsce przez utwór „Runaway”, który był zasugerowany przez YT przy oglądaniu „Undo Your Mind” Eivør Pálsdóttir.


Dodaj komentarz