Anonimowość w sieci


Sprawa anonimowości w Internecie była zawsze nieco kontrowersyjna. Z jednej strony internauta w naturalny sposób chce chronić swoją prywatność oraz wyrażać bez przeszkód swoje poglądy w jedynej swojego rodzaju przestrzeni – cyberprzestrzeni. Dzięki temu w krajach o wysokiej cenzurze albo o braku wolności słowa informacje mogą płynąć żwawo. Dzięki temu mogą ujawnić się publicznie różne skrywane elementy ludzkiej psychiki, które nigdy nie ukazałyby się, gdyby ktoś miał ujawnić swoją tożsamość. Z drugiej strony jednak to co dla jednych jest „wolnością od” dla innych jest „wolnością do” – np. wolnością do bezkarnego szerzenia oszczerstw czy dokonywania cyberprzestępstw.

Wbrew pozorom sama struktura Internetu nie umożliwia tak daleko idącej anonimowości jak się wydaje. To, że tak trudno namierzyć osobę bluzgającą przez GG to nie efekt tego, że Internet sam w sobie ukrywa tę osobę, lecz stoi za tym niefortunna konstrukcja protokołów internetowych, które nigdy nie przewidywały, że aż tyle ludzi siądzie jednocześnie do sieci. Efekt jest taki, że pod jednym adresem IP (unikalny numer identyfikujący komputer w sieci) kryć się może nie jeden komputer lecz wiele. Zwykłe oprogramowanie namierzające nie jest w stanie ustalić skąd dokładnie działa internetowy przestępca. Zwykle jedyne co można określić to mniej więcej region, w którym korzysta on z Internetu. Czasem można ustalić miasto lub więcej, ale to zależy od różnych czynników.

Uzdolnieni sieciowi ninjas potrafią dobrze się schować. Korzystając z sieci serwerów pośredniczących potrafią niezwykle zawikłać możliwość namierzenia ich nawet przy zastosowaniu bardzo zaawansowanych technologii. Namierzenie takiego ninja prawie zawsze wymaga użycia jakiegoś dodatkowego podstępu.

A co zrobić z tymi, którzy nie tylko się dobrze ukrywają, ale też nigdy nie ujawniają? Istnieje w cyberprzestrzeni przestępczy półświatek zorganizowany wokół alternatywnych sieci, które bardzo mocno dbają o anonimowość – prawie do przesady. W tych sieciach rozsyłane są wszelkie zakazane informacje: dziecięce porno, terrorystyczne podręczniki, plany napadów.

Zdaje się, że sieć nie może być zbyt przesadnie anonimowa. Niech istnieje pewna znaczna anonimowość, lecz ostatecznie niech istnieje sposób namierzania.